НАШ СЦЯГ
Заява беларускіх гісторыкаў
НАШ СЦЯГ
Заява беларускіх гісторыкаў
У сувязі з разгортваннем рэжымам А. Лукашэнкі прапагандысцкай кампаніі па забароне ў Рэспубліцы Беларусь бела-чырвона-белага сцяга мы, беларускія гісторыкі, заяўляем:

Бела-чырвона-белы сцяг з'яўляецца нацыянальным і дзяржаўным беларускім сімвалам. Ён быў ухвалены ў 1917 годзе ўсімі беларускімі нацыянальнымі арганізацыямі і стаў дзяржаўным у 1918 годзе, напрыканцы Першай сусветнай вайны, калі новыя краіны, якія ўзніклі на руінах імперыяў, зацвярджалі свае дзяржаўныя сімвалы. Наша нацыянальная дзяржава Беларуская Народная Рэспубліка прыняла дзяржаўны герб – старажытную Пагоню і дзяржаўны сцяг – бела-чырвона-белага колераў, адпаведных беларускім народным і гістарычным традыцыям.

За мінулае стагоддзе бела-чырвона-белы сцяг стаў духоўным набыткам і маральнай каштоўнасцю для мільёнаў беларусаў, незалежна ад іх палітычных поглядаў. У 1930 годзе знакаміты паэт-камуніст Максім Танк напісаў:

Максім Танк
Глядзіце ў будучыню смела!
Настаў доўгачаканы час,
Пад сцягам бел-чырвона-белым
Чакае перамога нас.
Выкарыстанне калабарантамі нацыянальных сімвалаў у часы Другой святовай вайны было звычайнай справай у Еўропе і не можа весці да іх дыскрэдытацыі. Мы бачым, як дзяржавы з падобным гістарычным досведам, як, напрыклад, Расія, Украіна, Францыя, Літва, Латвія, Харватыя, Нарвегія, Данія ды іншыя шануюць свае нацыянальныя сцягі.
У верасні 1991 г. Вярхоўны Савет БССР зацвердзіў бела-чырвона-белы сцяг дзяржаўным сцягам Рэспублікі Беларусь. У 1994 годзе менавіта пад ім прыносіў прысягу новаабраны прэзідэнт Лукашэнка.
Сённяшняя афіцыёзная прапагандысцкая кампанія па дыскрэдытацыі і
забароне нацыянальнага і дзяржаўнага сімвала Беларусі бела-чырвона-белага-
сцяга не мае ніякага гістарычнага абгрунтавання, вядзе да расколу грамадства і
распальвання варажнечы паміж грамадзянамі Беларусі
Арганізатары і ўдзельнікі гэтай кампаніі павінны панесці адказнасць не толькі перад судом гісторыі, але і юрыдычную.
Заяву ўжо падпісалі:
1. Аляксандр Краўцэвіч, доктар гістарычных навук

2. Аляксандр Смалянчук, доктар гістарычных навук

3. Тадэвуш Гавін, доктар габілітаваны

4. Юры Гардзееў, доктар габілітаваны

5. Сяргей Токць, доктар гістарычных навук

6. Генадзь Сагановіч, доктар габілітаваны

7. Лілія Коўкель, доктар гісторыі

8. Андрэй Мяцельскі, доктар гістарычных навук

9. Святлана Марозава, доктар гістарычных навук

10. Алег Латышонак, доктар габілітаваны

11. Юрій Мицик, історик, доктор історичних наук, доктор історико-церковних наук, професор, заслужений діяч науки і культури України, головний наук. спеціаліст Інституту української археографії та джерелознавства НАН України

12. Віктар Фядосік, доктар гістарычных навук

13. Уладзімір Лобач, доктар гістарычных навук

14. Захар Шыбека, доктар гістарычных навук

15. Hanna Mazheika, доктор истории

16. Ірына Кашталян, PhD

17. Аляксандр Белы, PhD

18. Валянціна Мятліцкая, гісторык і краязнаўца

19. Аляксандр Ланеўскі, доктар гісторыі (PhD in History)

20. Таццяна Касатая, PhD

21. Аляксандр Фрыдман, PhD

22. Вячаслаў Швед, прафесар, доктар гістарычных навук

23. Рыгор Лазько, доктар гістарычных навук, прафесар

24. Лявон Баршчэўскі, кандыдат філалагічных наук, даследчык гісторыі літаратуры і палітычнай гісторыі

25. Наталля Шалуткевіч, PhD

26. Лізавета Касмач, PhD in History

27. Аляксандр Груша, доктар гiстарычных навук

28. Уладзімір Снапкоўскі, доктар гістарычных навук, прафесар

29. Ігар Еўтухоў, доктар гістарычных навук

30. Anton Dinerstein, PhD, University of Massachusetts Amherst

31. Andrey Vozdvizhensky, PhD, associate professor at Lomonosov Moscow State University

32. Мікола Хаўстовіч, доктар філалагічных навук, гісторык літаратуры

33. Вольга Лабачэўска, доктар мастацтвазнаўства

34. Ірына Лаўроўская, доктар Ph гісторыя урбаністыкі і архітэктуры

35. Аляксандр Федута, доктар габілітаваных гуманітарных навук

36. Таццяна Валодзіна, доктар філалагічных навук

37. Андрэй Замойскi, гicторык, выпускнік гіст. фак. ГДУ імя Ф.Скарыны, PhD (Варшава, Беласток)

38. Паліна Прысмакова, PhD

39. Анатоль Лысюк, доктар палітычных навук

40. Андрэй Радаман, гісторык

41. Iryna Ramanava, кандыдат гістарычных навук, прафесар гісторыі ЕГУ

42. Алег Трусаў, кандыдат гістарычных навук

43. Іна Соркіна, кандыдат гістарычных навук

44. Павел Татарнікаў, дацэнт кафедры графікі Беларускай дзяржаўнай Акадэміі Мастацтваў, мастак, аўтар гістарычных рэканструкцый

45. Рустіс Камунтавічус, дырэктар, Інстытут Вялікага княўства Літоўскага (Коўна)

46. Ніна Стужынская, кандыдат гістарычных навук

47. Андрэй Чарнякевіч, кандыдат гістарычных навук

48. Анатоль Вялікі, кандыдат гістарычных навук

49. Кацярына Крывічаніна, кандыдат гістарычных навук

50. Андрэй Кіштымаў, кандыдат гістарычных навук

51. Ніна Стахно, кандыдат гістарычных навук, выпускніца БДУ

52. Генадзь Семянчук, кандыдат гістарычных навук

53. Ігар Чарняўскі, археолаг архітэктуры, былы начальнік упраўлення па ахове гісторыка-культурнай спадчыны і рэстаўрацыі Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ 1978 года

54. Аляксандр Мілінкевіч, кандыдат фізіка-матэматычных навук. Краязнавец. Намеснік старшыні Гродзенскага гарвыканкама (1990—1996) па пытаннях адукацыі, культуры, аховы здароўя, моладзі, спорту, СМІ, рэлігіі, міжнародных зносін і аховы гістарычнай спадчыны.

55. Дзмітры Матвейчык, кандыдат гістарычных навук

56. Аляксандр Радзюк, кандыдат гістарычных навук

57. Аляксей Шаланда, кандыдат гістарычных навук

58. Ганна Севярынец, даследчыца беларускай літаратуры

59. Сяргей Харэўскі, магістр тэорыі і гісторыі мастацтваў

60. Вадзім Аніпяркоў, кандыдат гістарычных навук, дацэнт

61. Ніна Скеп'ян, кандыдат гістарычных навук, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, даследчык і выкладчык гісторыі, Карлаў універсітэт, Прага

62. Вадім Кароль, кандыдат гістарычных навук

63. Валерый Мянжынскі, кандыдат гістарычных навук

64. Алла Зеленкова, кандидат исторических наук, доцент

65. Анатоль Трафімчык, кандыдат гістарычных навук

66. Наталля Анофранка, кандыдат гістарычных навук

67. Вольга Дзмітрыева, кандыдат гістарычных навук

68. Сяргей Тарасаў, кандыдат гістарычных навук

69. Ірына Ганецкая, кандыдат гістарычных навук

70. Алег Малюгін, кандыдат гістарычных навук

71. Уладзімір Ляхоўскі, кандыдат гістарычных навук

72. Алена Кандрацюк, кандыдат гістарычных навук

73. Аляксандр Пашкевіч, кандыдат гістарычных навук

74. Аляксандра Валодзіна, кандыдат гістарычных навук

75. Эдвард Зайкоўскі, кандыдат гістарычных навук

76. Аляксей Ластоўскі, кандыдат сацыялагічных навук

77. Мікола Волкаў, кандыдат гістарычных навук

78. Альбiна Семянчук, кандыдат гiстарычных навук

79. Олег Евстратьев, кандидат исторических наук, выпускник БГУ

80. Ольга Зубко, кандидат історичних наук, ВДПУ ім. М. Коцюбинського Україна

81. Ігар Кузняцоў, кандыдат гістарычных навук, выпускнік ваенна-педагагічнага факультэта ВПА, выкладчык

82. Ольга Матусевич, кандидат исторических наук

83. Дзмітрый Скварчэўскі, кандыдат гістарычных навук

84. Сяргей Марозаў, кандыдат гістарычных навук, дацэнт

85. Андрэй Тарканеўскi, кандыдат гicтарычных навук

86. Генадзь Прыбытка, кандыдат гiстарычных навук

87. Юрась Бачышча, кандыдат гістарычных навук

88. Наталля Гардзіенка, кандыдат гістарычных навук

89. Дзмітрый Карпіевіч, кандыдат гістарычных навук

90. Андрэй Максімчык, кандыдат гістарычных навук

91. Людміла Дучыц, кандыдат гістарычных навук

92. Яўген Гурынаў, кандыдат гістарычных навук

93. Яўген Анішчанка, кандыдат гістарычных навук

94. Алена Гросс, кандыдат гістарычных навук

95. Андрэй Лебедзеў, кандыдат гістарычных навук

96. Андрэй Лукашоў, кандыдат гістарычных навук

97. Алеся Сянькевіч, кандыдат гiстарычных навук

98. Вольга Гарбачова, кандыдат гістарычных навук

99. Андрусь Унучак, кандыдат гістарычных навук

100. Алена Шымак, кандыдат гiстарычных навук

101. Ганна Дзягель, кандыдат гістарычных навук

102. Андрэй Мацук, кандыдат гiстарычных навук

103. Тамаш Блашчак, кандыдат гістрычных навук

104. Надзея Кушнер, кандыдат гістарычных навук

105. Дмитрий Горчинский, кандидат исторических наук

106. Алег Іоў, кандыдат гістарычных навук

107. Марат Клімаў, кандыдат гістарычных навук

108. Максім Чарняўскі, кандыдат гістарычных навук

109. Яўген Колб, кандыдат гістарычных навук

110. Андрэй Буча, кандыдат гістарычных навук

111. Іна Калечыц, кандыдат гістарычных навук, дацэнт

112. Сяргей Рыбчонак, кандыдат гістарычных навук

113. Вольга Рабышка, кандыдат гістарычных навук

114. Ксенія Церашкова, кандыдат гістарычных навук

115. Ірына Герасімава, кандыдат гістарычных навук

116. Любоў Козік, кандыдат гістарычных навук

117. Зміцер Шавялёў, кандыдат гістарычных навук

118. Таццяна Скрыпчанка, кандыдат гістарычных навук

119. Макар Шніп, кандыдат гістарычных навук

120. Валянціна Вяргей, кандыдат гістарычных навук

121. Аляксей Башмакоў, кандыдат гістарычных навук

122. Валянцін Міхедзька, кандыдат гістарычных навук

123. Аляксей Елісееў, кандыдат гістарычных навук

124. Раіса Зянюк, кандыдат гістарычных навук

125. Ігар Мельнікаў, кандыдат гістарычных навук

126. Станіслаў Рудовіч, кандыдат гістарычных навук

127. Aliaksandr Kalbaska, кандыдат гiстарычных навук

128. Аляксандр Казакоў, кандыдат гістарычных навук

129. Ганна Паўлоўская, кандыдат гістарычных навук

130. Вадзім Белевец, кандыдат гістарычных навук

131. Наталья Дядичкина, кандидат исторических наук

132. Вадзім Вярыга, кандыдат гістарычных навук

133. Леанід Сугака, кандыдат гістарычных навук

134. Віктар Якубаў, кандыдат гістарычных навук

135. Вадзім Шадыра, кандыдат гістарычных навук

136. Вольга Шутава, кандыдат гiстарычных навук, Лабараторыя скарыназнаўства, Францыя

137. Анатоль Крыварот, кандыдат гістарычных навук

138. Генадзь Коршунаў, кандыдат сацыялагічных навук, краязнаўца

139. Сяргей Лукашанец, кандыдат гістарычных навук

140. Уладзімір Ганскі, кандыдат гістарычных навук, кандыдат эканамічных навук

141. Наталля Дзядзічкіна, кандыдат гістарычных навук

142. Валерый Герасімаў, былы загадчык аддзела старадрукаў і рэдкіх выданняў Прэзідэнцкай бібліятэкі Рэспублікі Беларусь

143. Аляксей Бацюкоў, выпускнік гістарычнага факультэта МДУ імя А.Куляшова, дырэктар "Музея гісторыі Магілёва"

144. Аляксандр Зімніцкі, выпускнік Гістарычнага факультэта БДУ, вядучы навуковы супрацоўнік

145. Уладзімір Багданаў, выпускнік БДУ, даследчык Першай сусветнай вайны

146. Zinaida Klõga, выпусніца Мінскага педінстытута імя М. Горкага ў 1969г. Старшыня згуртаваньня "БЭЗ" Эстонія

147. Уладзімір Васілевіч, кандыдат філалагічных навук, этнограф, фалькларыст

148. Аляксей Еўдакімовіч, кандыдат эканамічных навук

149. Михаил Русакович, кандидат социологических наук, выпускник исторического факультета БГУ

150. Алексей Манько, кандидат экономических наук

151. Наталья Юденкова, кандидат географических наук

152. Вераніка Курцова, кандыдат філалагічных навук

153. Алесь Жлутка, кандыдат філалагічных навук

154. Ларыса Пуцылева, кандыдат філалагічных навук, выкладчык

155. Наталья Попок, кандидат филологических наук

156. Аксана Шэлест, кандыдат сацыялагічных навук

157. Таресса Глушакова, кандыдат філасофскіх навук, выпускніца гістфака БДУ

158. Таццяна Процька, кандыдат філасофскіх навук

159. Ягор Прыстаўка, кандыдат філалагічных навук

160. Эла Калкоўская, кандыдат мастацтвазнаўства

161. Яўген Малікаў, кандыдат мастацтвазнаўства

162. Ала Петрушкевіч, кандыдат філалагічных навук

163. Настасся Гулак, кандыдат філалагічных навук

164. Мікалай Антропаў, кандыдат філалагічных навук

165. Янка Трацяк, кандыдат культуралогіі

166. Аляксандр Папко, кандыдат сацыялагічных навук (PhD), палітолаг, журналіст

167. Алег Царук, кандыдат фізіка-матэматычных навук

168. Андрей Козинский, кандидат педагогических наук

169. Алег Алампіеў, кандыдат сацыялагічных навук, выпускнік аддзялення гісторыі ПДУ

170. Ігар Бортнік, кандыдат філасоўскіх навук, гісторык

171. Усовская Элина, кандидат культурологии

172. Вячаслаў Сашчэка, кандыдат культуралогii

173. Ірына Сынкова, кандыдат філасофскіх навук, выпускніца гістарычнага факультэта СПбГУ

174. Марина Калинина, кандидат филологических наук, доцент, выпускница БГУ

175. Інэса Навасельцава, кандыдат філалагічных навук

176. Алена Ляшкевіч, кандыдат філалагічных навук, выпускніца гістфака БДУ

177. Iнна Петрашэвiч, кандыдат педагагiчных навук, выпускнiца гiстарычнага факультэта

178. ALIAKSANDR RASPAPOU, кандыдат філалагічных навук

179. Станіслаў Корзун, кандыдат тэхнічных навук

180. Валянцiна Шутава, кандындат медыцынскiх навук

181. Ігар Лялькоў, D.E.A. Універсітэта Парыж 1 - Пантэон-Сарбона

182. Віталь Быль, дактарант Універсітэта Грайфсвальда (Германія), выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

183. Галіна Флікоп, кандыдат мастацтвазнаўства

184. Сяргей Егарэйчанка, магістр гістарычных навук, былы намеснік дырэктара Нацыянальнага гісторыка-культурнага музея-запаведніка "Нясвіж"

185. Галіна Кавальчук, старшы навуковы супрацоўнік Навагрудскага гісторыка-краязнаўчага музея

186. Раман Уладзіміровіч, аспірант

187. Аляксей Ганжураў, аспірант гістарычнага факультэта БДУ

188. Мечыслаў Супрон, магістр

189. Андрэй Мастыка, магістр гісторыі

190. Ян Гардзееў, магістр гісторыі

191. Алесь Петухоў, магістр гістарычных навук

192. Ксенія Драгунова, магістр гісторыі

193. Віталь Мазуркевіч, магістр гуманітарных навук БДУКМ

194. Марыя Мокшына, магістр гісторыі

195. Яўген Бубен, магістр

196. Яна Макоўская, магістр гістарычных навук

197. Антон Данілаў, магістр гістарычных навук

198. Уладзімір Касцюковіч, магістр гістарычных навук

199. Сяржук Смірноў, магістр гістарычных навук, настаўнік гісторыі

200. Вячаслаў Гладкіх, магістр

201. Артур Кандраценка, магістр гістарычных навук

202. Яўген Бодрыкаў, магістр гістарычных навук, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства

203. Jauhien Janczuk, magister nauk historycznych

204. Павел Котаў, магістр гісторыі

205. Ганна Кавалёва, магістр гісторыі

206. Мая Гаўручэнкава, магістр гістарычных навук

207. Сяргей Емяльянаў, магістр гісторыі

208. Антон Лявіцкі, магістр гістарычных навук

209. Татьяна Шкода, магистр исторических наук

210. Дар'я Карэтко, магістр гістарычных навук, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, выкладчык

211. Ірына Мароз, магістр гістарычных навук

212. Дзмітрый Моніч, магістр гістарычных навук

213. Антанiна Буняк, магiстр гiстарычных навук, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ

214. Сяргей Капытка, магістр гістарычных навук

215. Кірыл Карлюк, магістр гісторыі

216. Максім Фешчанка, магістр правазнаўства

217. Илья Вишневский, магистр философских наук

218. Анастасия Дергач, магистр экономических наук

219. Наталля Смарыгiна, магiстр гуманiтарных навук, гiсторык, выкладчык гiсторыi

220. Вольга Цвяткова, магiстр гiстарычных навук

221. Анастасія Фядотава, магістр гісторыі

222. Ролёнок Андрей, магистр философии, преподаватель, учитель истории

223. Ягор Сурскі, магістр гісторыі

224. Алег Дуброў, магістр гістарычных навук

225. Сяргей Крэйдзiч, настаўнік гісторыі, магістр гісторыі БрГУ им. Пушкина

226. Аляксей Сіняўскі, магістар гістарычных навук

227. Аляксей Кайрыс, магістр гістарычных навук

228. Ала Пятніца, выпускніца гістарычнага факурьтэта БДПУ імя М.Танка (1998), магістр палітычных навук

229. Андрэй Мялешка, магістр

230. Alesia Sidliarevich, MA History degree

231. Кацярына Сугойдзь-Зубовіч, магістр гістарычных навук

232. Алена Радзівановіч, магістр гістарычных навук

233. Сяргей Нікіценка, магістр гістарычных навук

234. Сергей Павлюкевич, магистр исторических наук

235. Артём Соколовский, магистр исторических наук, выпускник историко-филологического факультета МГУ им. А. А. Кулешова, учитель истории

236. Iрына Сямко, магістр палітычных навук

237. Уладзімір Шыпіла, магістр гістарычных навук ПДУ

238. Ягор Мальшэўскі, магістр гістарычных навук

239. Сяргей Бокша, магiстр гiсторыi

240. Сняжана Рогач, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, магістр гісторыі (ЕГУ)

241. Вікторыя Макоўская, магістр гістарычных навук

242. Маргарыта Шабар, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, зараз студэнт-магістрант

243. Марыя Булавінская, магістр гісторыі

244. Цімафей Акудовіч, магістр гісторыі

245. Аляксандр Ярмац, магістр гістарычных навук, даследчык, БДУ

246. Аляксей Ягораў, магіст гістарычных навук

247. Вячаслаў Фурс, магістр гісторыі

248. Дзмітрый Лапцэвіч, магістр гістарычных навук

249. Уладзімір Монзуль, магістр гістарычных навук

250. Аляксей Краснагiр, магiстр гiстарычных навук

251. Алег Ткачоў, магістр гісторыі, археолаг

252. Таццяна Гайдук, магістр гістарычных навук

253. Илья Потока, магистр исторических наук

254. Уладзімір Ткачэнка, магістр гісторыі

255. Святлана Грышкевіч, магістр гістарычных навук

256. Яўген Завадскі, магістр гістарычных навук

257. Дзмітрый Цеслюкевіч, магістр гістарычных навук, выпускнік БДПУ ім. Максіма Танка

258. Алена Балыка, магістр гісторыі

259. Аляксей Барнюк, магістар гістарычных навук, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

260. Раман Крыцук, магістр гісторыі, старэйшы навуковы супрацоўнік

261. Алег Ткачоў, магістр гістарычных навук, археолаг

262. Надзея Нортан, магістр (Master of Arts), этнограф

263. Анна Богданова, магистр, выпускница исторического факультета БГУ, гид

264. Алег Вінічэнка, магістр гісторыі

265. Ілля Чарняўскі, магістр гістарычных навук

266. Аляксандр Марозаў, магістр гістарычных навук, настаўнік гісторыі

267. Andrej Saŭczanka, Magister of history

268. Аліса Рамановіч, магістр філалагічных навук БДПУ ім. Танка

269. Зміцер Матуйза, выпускнік факультэта гісторыі БДУ, магістр культуралогіі

270. Антон Чахлоў, магістр грамадскіх навук

271. Максим Москальков, магистр

272. Алена Ізергіна, магістр гістарычных навук

273. Ганна Вашкевіч, магістр

274. Яўген Ермакоў, магістр гістарычных навук

275. Аляксандр Вашанаў, магістр гістарычных навук

276. Антон Данілаў, магістр гістарычных навук

277. Аляксандр Пагарэлы, магістр гісторыі

278. Валянціна Сапоненка, магістр гістарычных навук

279. Вадзiм Мiцькоў, магiстр гiстарычных навук, выпускнiк факультэта гiсторыi i культуры ГрДУ

280. Іван Камінскі, магістр гістарычных навук, выпускнік ПДУ, настаўнік гісторыі

281. Елена Григевич, магистр исторических наук

282. Ганна Круглова, магістр гістрычных навук

283. Алексей Іваноў, магістр гісторыі

284. Валянцiна Сапоненка, магiстр гiстарычных навук

285. Кацярына Высоцкая, магістр гістарычных навук

286. Сяргей Горбік, магістр багаслоўя, кіраўнік навуковага праэкту "Кіеўскае Праваслаўе"

287. Раман Усцінаў, магістр палітычных навук

288. Андрэй Каркотка, магістр палітычных навук

289. Анастасія Юркевіч, бакалаўр гісторыі, магістр даследаванняў спадчыны ЕГУ

290. Алеся Арабей, магістр гістарычных навук

291. Вікторыя Тарасевіч, магістр гістарычных навук

292. Сяргей Крэйдзіч, настаўнік, магістр гісторыі, БрГУ ім. Пушкіна

293. Святлана Сендзер, выпускніца факультэта гісторыі БДУ, магістр культуралогіі Варшаўскага ун-та

294. Аляксандра Пінчук, магістр гісторыі

295. Liliya Mantsevich, MSc in History of International Relations and Diplomacy, Lecturer

296. Ала Пятніца, магістр палітычных навук, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ імя М.Танка (1998)

297. Валянціна Сапоненка, магістр гісторыі

298. Рацібор Бягун, магістр даследвання спадчыны

299. Анастасія Радцэвіч, магістр мастацтвазнаўства, аспірант

300. Уладзімір Шлабовіч, магістр гістарычных навук, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ імя Максіма Танка

301. Татьяна Свентецкая, магистр, исторический факультет БГУ

302. Ягор Гацко, магістр гістарычных навук

303. Наталля Пятрэнка, магістр гістарычных навук, аспірант, выкладчык

304. Канстанцiн Сiдаровiч, магiстр гiстарычных навук, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДПУ, былы настаўнік гiсторыi

305. Аляксандр Плытнік, магістр гістарычных навук

306. Філіп Мацюшонак, магістр гістарычных навук

307. Віктар Дэйч, магістр гістарычных навук, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства

308. Наталля Пятрэнка, магістр гістарычных навук, аспірант

309. Антон Дацкевіч, магістр гісторыі, выпускнік гістарычнага факультэта БрДУ, краязнаўца

310. Andrej Sauchanka, magister of history, historical department, BSU

311. Дзяніс Казлоў, магіст гістарычных навук, выпускнік ПДУ, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства, краязнаўца

312. Іван Яфрэменка, магістр гісторыі

313. Дзяніс Казлоў, магістр гістарычных навук, выпускнік ПДУ, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства, краязнаўца

314. Алена Крупадзера, магістр гістарычных навук

315. Настасся Казлова, магістр гістарычных навук

316. Антон Савельев, магистр исторических наук, ГрГУ

317. Антон Руденко, магистр исторических наук, учитель истории

318. Таццяна Караткевіч, магістр псіхалагічных навук, грамадская дзеячка, палітык

319. Евгения Яновская, бакалавр, выпускница исторического факультета БГУ

320. Ігар Захарчанка, MBA, University of Warwick

321. Сяргей Вячаслававіч Кабрусеў, бакалаўр, краязнаўца

322. Дмитрий Мальцев, бакалавр истории

323. Алёна Шурхай, аспiрантка, магiстр кiравання i эканомiкi, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ

324. Дарина Солодухо, магистр

325. Яўген Жаваранкаў, магістр гістарычных навук, выпускнік гістфака ВДУ ім. П. М. Машэрава

326. Алесь Гаршкоў, магістр гістарычных навук

327. Віталь Ашэйчык, магістр гістарычных навук, археолаг

328. Пётр Жылінскі, магістр гістарычных навук, выпускнік БДУ

329. Яніслаў Левіцкі, магістр гістарычных навук

330. Арцём Станеўскі, магістр гістарычных навук, выпускнік ГрДУ

331. Яўген Глінскі, магістр гістарычных навук

332. Міхаіл Хвядчэня, магістр гістарычных навук

333. Ганна Карнеева, магістр гістарычных навук, БДУ; выкладчык гісторыі і грамадазнаўства

334. Васіль Кучараў, магістр эканамічных навук

335. Аляксей Гарлуковіч, магістр эканамічных навук

336. Анастасія Радцэвіч, магістр мастацтвазнаўства, аспірант

337. Вадзiм Былiна, магiстр культуразнаўства

338. Яўгеньня Дзеравянка, магістр паліталёгіі

339. Сергей Бокач, магистр физико-математических наук

340. Андрэй Кеўліч, магістр тэалогіі

341. Сяргей Кулік, магістр філалагічных навук

342. Максім Ягадка, магістр па культурнай спадчыне і турызму

343. Дар'я Остраголовая, магістр мастацтвазнаўства, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

344. Дзмітрый Чарных, магістр юрыдычных навук

345. Веранiка Сiдар, магiстр палiтычных навук

346. Ганна Лазаковiч, магiстр лiнгвістыкі

347. Віталь Міхайлаў, магістр філасоўскіх навук, выпускнік аспірантуры БДУКМ

348. Анна Засим, магистр образования, выпускница факультета иностранных языков БрГУ им. А.С. Пушкина

349. Артем Гур, магистр

350. Вольга Бялт, магістр

351. Oleg Schindler, MA in European, Russian and Eurasian Studies

352. Яўгеній Дудкін, магістр гістарычных навук, выпускнік гістарычнага факультэта МДУ імя А.А. Куляшова, настаўнік гісторыі, краязнаўца

353. Алексей Павлющик, магистр политических наук

354. Таццяна Гарэлікава, магістр гістарычных навук

355. Ольга Чудиловская, историк, магистр политических наук ГрГУ, магистр культурологии Варшавского ун-та

356. Аляксандр Сяргеенка, выпускнік факультэта гісторыі, Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт; магiстр палiталогii, Універсітэт Марыі Складоўскай-Кюры ў Люблінe

357. Анна Богданова, магистр истории

358. Аляксей Пятровіч, магістр гістарычных навук

359. Ксенія Стралкоўская-Мазур, магістр па культурнай спадчыне і турызму, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

360.

361. Раман Сыч, магістр гісторыі

362. Ігар Курс, магістр гістарычных навук

363. Уладзіслаў Улаховіч, магістр гістарычных навук

364. Илья Баранов, магистр исторических наук

365. Леанарда Харитончик, магистр, выпускница факультета истории Варшавского Университета

366. Надзея Сіваева, магістр гістарычных навук

367. Дар'я Безмацерных, магістр гістарычных навук, архівіст

368. Вiялета Цiмчанка, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ, магiстр гiстарычных навук

369. Герман Сушкевіч, магістр

370. Вольга Крысцінайтэне, бакалаўр гісторыі

371. Сяргей Максіменка, магістр філасофскіх навук

372. Сяргей Шупа, дасьледнік гісторыі БНР

373. Maryia Sawicka, Magister of Ethnology

374. Kai-Uwe Hülss, Master of Arts in Political Science

375. Віталь Лабанаў, магістр юрыдычных навук

376. Вадим Федоров, магистр педагогических наук

377. Сергей Наумчик, магистр технических наук

378. Жанна Косціна, магістр педагагічных навук, аспірант

379. Міхаіл Галькевіч, магістр геаграфічных навук

380. Анатоль Лінкевіч, бакалаўр гістарычных навук

381. Максім Крывіцкі, бакалаўр, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ 2015 года

382. Катерина Карпова, бакалавр

383. Сяргей Гумінскі, бакалаўр

384. Яўген Руткоўскі, бакалаўр

385. Ника Маевская, бакалавр

386. Зьміцер Афанасенка, бакалаўр

387. Роман Якимович, бакалавр

388. Антон Жукавец, бакалавр

389. Андрэй Памяранцаў, бакалаўр

390. Даниил Концевой, бакалавр

391. Сяргей Гумінскі, бакалаўр

392. Юрый Сачук, бакалаўр

393. Владимир Казак, бакалавр

394. Антон Стук, бакалавр

395. Аляксандра Сеніна, бакалаўр гістарычнага факультэта БДУ

396. Глеб Сандрас, бакалаўр, выпускнік гістарычнага факультэта Ўроцлаўскага ўніверсітэта

397. Екатерина Шеметова, бакалавр, выпускник исторического факультета БГУ

398. Аляксей Зуеў, бакалаўр, Università degli Studi di Napoli Federico II

399. Аляксей Вяліканаў, бакаляўрыят

400. Зміцер Пацешкін, бакалаўр

401. Валерый Жэбрун, бакаляўр тэхнічных навук

402. Сергей Мурашко, выпускник факультета ФЭС БНТУ, бакалавр

403. Zmicer Kazak, Bachelor of Science

404. Аляксандр Серафімаў, бакалаўр філалагічных навук

405. Аліна Калтачэнка, аспірантка

406. Кристина Аранович, младший научный сотрудник

407. Віталь Чырвінскі, выпускнік гістарычнага факультэта Беларускага дзяржаўнага педагагічнага факультэта імя Максіма Танка, даследчык ваеннай гісторыі

408. Юрка Копцік, незалежны даследчык гісторыі

409. Кацярына Гараніна, краязнау́ца

410. Алена Палейка, гісторык

411. Васіль Лапацін, краязнаўца

412. Аляксандр Краўчук, краязнаўца

413. Нiна Кукуць, краязнаўца

414. Шкиндерук Ирина, краевед

415. Наталья Жданок, экскурсовод

416. Юры Грынявецкі, краязнаўца

417. Вiктар Шацiленя, краязнаўца

418. Астапенка Яўген, гісторык

419. Павел Шендер, настаўнік гісторыі, краязнаўца

420. Аляксандр Луцэвіч, гісторык (выпускнік гістарычнага факультэта БДУ)

421. Вадзім Шаўчэнка, выпускнік гістфака БДПУ імя Максіма Танка. Настаўнік гісторыі, краязнаўца

422. Таццяна Грышкевіч, гісторык, выкладчык

423. Віктар Хурсік, краязнаўца

424. Вераніка Лебедзь, навуковы супрацоўнік Інстытута гісторыі

425. Зміцер Кузменка, выпускнік факультэта гісторыі БДУ, аўтар віртуальнага гісторыка-асветніцкага праекта "Сьвіслацкія аркушы – Кастусь Каліноўскі"

426. Александр Попко, историк

427. Людміла Русецкая, краязнаўца

428. Ганна Бяліцкая, гісторык, археолаг

429. Алексей Браточкин, историк

430. Аляксей Кірыенка, краязнаўца

431. Уладзімір Юшкевіч, краязнаўца

432. Артем Касян, краязнаўца

433. Ігар Бараноўскі, краязнаўца з Берасьця

434. Алена Скугарэўская-Сівіцкая, выпускніца гісторыка-філалагічнага факультэта ПДУ, экскурсавод

435. Іван Рагавой, выпускнік гістарычнага факультэта ВДУ ім. П.М. Машэрава, экскурсавод

436. Сяргеенка Натальля, выпуск факультэта гісторыіі ГДУ, краязнаўца

437. Андрэй Блiнец, гicторык, крязнауца

438. Елена Стрельченко, историк, выпускница исторического факультета БГУ

439. Марына Азаронак, гісторык, краязнаўца, выпускніца гістфака БДУ 1999 года

440. Сяргей Русецкі, гісторык

441. Алена Александровіч, гісторык

442. Міхаіл Лебедзь, гісторык

443. Аляксандра Кравец, краязнаўца

444. Олег Михайлович, краевед

445. Арцём Іваноў, гісторык

446. Валерыя Дубоўская, гісторык, навуковы супрацоўнік

447. Аляксандр Госцеў, краязнаўца

448. Анатоль Ціхан, краязнаўца

449. Андрэй Цiсецкi, краязнаўца

450. Юрый Зялевіч, краязнаўца

451. Аляксандр Камінскі, краязнаўца

452. Людміла Іванова, гісторык

453. Ілля Міронаў, краязнаўца

454. Андрэй Блінец, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ, гісторык, краязнаўца

455. Валерый Кабрынец, гісторык, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

456. Сяргей Кнырэвіч, краязнаўца, даследчык беларускай эміграцыі ў Чэхаславакіі

457. Руслан Абрамович, выпускник исторического факультета БГУ, экскурсовод

458. Вiктар Малежык, краязнауца, член Беларускага нумiзматычнага таварыства

459. Сяргей Бельскі, гісторык

460. Тамара Дземідовіч, краязнаўца

461. Макееў Кірыл, краязнаўца

462. Зьміцер Касьпяровіч, БДУКіМ, музейная справа, ахова помнікаў гісторыі і культуры, арганізатар экскурсій па Беларусі, краязнаўца

463. Ганна Мамчыц, краязнауца

464. Алег Дзьячкоў, краязнавец

465. Михаил Коханович, краевед

466. Наркевич Светлана, краевед

467. Игорь Никитин, краевед

468. Алег Кубліцкі, краязнаўца

469. Уладзiмiр Канавалаў, краязнаўца

470. VIACHASLAU PAULAU, краязнаўца

471. Иван Ковганчук, краевед

472. Марына Скіданава, архівіст

473. Максім Высоцкі, краязнаўца

474. Віталь Сідаровіч, археолаг

475. Валерий Александрович, краевед

476. Ирина Алебович, краевед

477. Віктар Канаплёў, краязнаўца

478. Мiхаiл Кукса, краязнаўца

479. Галіна Жарко, былы навуковы супрацоўнік музея гісторыі беларускай літаратуры

480. Вераніка Іванова, краязнаўца

481. Станіслаў Сілкоў, выпускнік гістарычнага факультэта ВДУ, краязнаўца

482. Яўген Меркіс, выпускнік факультэта гісторыі БДУ (2011), краязнаўца, экскурсавод

483. Яўгенія Савіцкая, экскурсавод, выпускніца гістарычнага факультэту БДУ (2009), пераможца Рэспубліканскіх алмпіяд па гісторыі (2002, 2003, 2004)

484. Наталля Петухова, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, экскурсавод

485. Жанна Голубева, экскурсовод

486. Инесса Баграновская, выпускник БГУКИ (1990), экскурсовод

487. Вольга Мініч, публіцыст па гісторыі Беларусі

488. Галіна Дрокіна, краязнаўца, экскурсавод

489. Аляксандр Казей, краязнаўца

490. Ірына Аранская, краязнаўца

491. Генадзь Маліноўскі, краязнаўца

492. Андрей Кузюк, краевед

493. Іосіф Бойса, краязнаўца, выпускнік БДУ, старшыня суда Лідскага р-на ў адстаўцы

494. Марыя Варахоб, журналіст, этнограф

495. Віталь Генадзьевіч, краязнаўца

496. Людміла Дабравольская, краязнаўца, настаўнік гісторыі

497. Ігар Гавіна, краязнаўца

498. Валерия Шикова, краевед

499. Виталий Колбик, краевед

500. Ганна Саладкевіч, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, этнолаг

Заяву ўжо падпісалі:
501. Мікола Папека, краязнаўца

502. Андрэй Цісецкі, краязнаўца

503. Павел Наздра, краязнаўца

504. Vaceslav Siziakin, краязнаўца

505. Руслан Левченко, краевед

506. Сяргей Казак, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, экскурсавод

507. Марына Барысенка, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, гісторык-генеалаг

508. Станіслаў Шапяцюк, настаўнік гісторыі

509. Дмитрий Пантелей, краевед

510. Валерый Козак, краязнаўца

511. Уладзімір Зянько, краязнаўца

512. Аляксандр Лаханько, краязнаўца

513. Зьміцер Касцюкевіч, правазнаўца ў ААТ "ААБ Беларусбанк", краязнаўца-аматар

514. Iгар Мухiн, выпускнiк гicтарычнага факультэта Магiлёу́скага дзяржау́нага унiверсiтэта iм. А. Куляшова, гiд-экскурсавод

515. Фёдар Красюк, гісторык, краязнаўца

516. Мікалай Страха, географ даследчык, краязнаўца, юрыст

517. Яўген Антановіч, краязнаўца

518. Вольга Шылай, гісторык, архівіст

519. Тамара Кавальчук, культуролаг

520. Рыгор Бакіевіч, тэатразнаўца

521. Аляксандр Ганчароў, гісторык, краязнаўца

522. Анастасiя Карнаух, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, гісторык-этнограф

523. Сяргей Кавалько, выпускнiк гiстарычнага факультэта БрДУ, выкладчык гiсторыi першай катэгорыi

524. Алесь Лагвінец, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, выкладчык паліталёгіі

525. Арцемiй Нiкiценка, выпускнік гiстарычнага факультэта БДПУ, настаўнік гісторыі, краязнаўца

526. Андрэй Акушка, гісторык, выпускнік ФМА БДУ, лаўрэат Рэспубліканскага конкурсу творчых прац студэнтаў пры спецыяльным фондзе прэзідэнта РБ (2000 г.)

527. Іван Яршоў, выпускнік гістарычнага факультэта МГУ ім. А. Куляшова, былы настаўнік гісторыі

528. Кірыл Анохін, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, былы настаўнік гісторыі

529. Яўген Рышкевіч, выпускнік гістарычнага факультэта МДУ імя А.А.Куляшова, настаўнік гісторыі

530. Павел Бабкін, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, былы настаўнік гісторыі і грамадазнаўства

531. Валерыя Кранглеўская, выпускніца гістфаку БДУ

532. Светлана Стриковская, краевед

533. Віктар Валынец, краязнаўца

534. Юрый Гушча, краязнаўца

535. Юлия Шибут, краевед

536. Ксенія Слізкая, выпускніца факультэта гісторыі БДУ, экскурсавод

537. Кастусь Шыталь, краязнаўца

538. Настасся Курацёва, гісторык, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

539. Аляксандр Карэцкі, выпускнік факультэта гісторыі БрДУ, экскурсавод

540. Кристина Бугаенко, экскурсовод

541. Людміла Матусевіч, выпусніца гістарычнага факультэта БДУ, экскурсавод

542. Акуновiч Андрэй, выпускнiк гiстарычнага факультета БДУ

543. Рамуальд Неўдах, настаўнік гісторыі, пераможца абласнога этапа конкурса "Настаўнік года - 2020"

544. Нiна Сакава, выпускнiца фiлалагiчнага факультэта МДПI iмя А.Куляшова, настаунiк беларускай мовы i лiтаратуры, выпускнiца Нацыянальнага iнстытута адукацыi, выхавацель вышэйшай квалiфiкацыйнай катэгорыi, краязнауца

545. Інэса Зароўская, настаўнік гісторыі

546. Анатоль Буряк, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства

547. Аляксандр Жук, настаўнік гісторыі

548. Людмила Цивинская, учитель истории и обществоведения

549. Екатерина Русецкая, учитель истории

550. Геннадий Пукинский, учитель истории и обществоведения

551. Ірына Азарынская, настаўнік гісторыі

552. Рустам Матусевич, преподаватель истории

553. Іван Лубінскі, настаўнік гісторыі

554. Ганна Тарасевич, настаўнік беларускай мовы і літаратуры

555. Алеся Дзерангоўская, настаўніца

556. Ольга Тихомирова, учитель истории (на пенсии)

557. Алег Каралёў, настаўнік гісторыі

558. Сяргей Кужаль, настаўнік гісторыі

559. Яўген Жук, настаўнік гісторыі

560. Анатолiй Нараушвiлi, гісторыя і грамадазнаўчыя дысцыпліны

561. Анатоль Нефідовіч, настаўнік гісторыі

562. Илья Лукашевич, выпускник БрГУ, преподаватель истории и социально-политических дисциплин

563. Светлана Латушко, учитель

564. Ирина Маркова, учитель

565. Кацярына Дзегцярова, настаўнік гісторыі

566. Раман Гаспарэвіч, настаўнік гісторыі

567. Татьяна Монид, настаўнік гісторыі

568. Ірына Гуськова, настаўнiк гicторыi

569. Уладзь Хамёнак, настаўнік гісторыі

570. Аляксей Баравiк, настаўнiк гiсторыi

571. Наталля Ільініч, настаўніца гісторыі, краязнаўца

572. Ганна Дарашэнка, настаўнік гісторыі

573. Яна Данькова, настаўнiк гiсторыi

574. Міхал Будаеў, настаўнік гісторыі

575. Дзмітрый Мельнiкаў, настаўнік гісторыі

576. Аляксей Сюдак, былы настаўнік гісторыі

577. Галина Черник, учитель истории

578. Галина Гринченко, учитель истории

579. Вольга Корык, настаўнік

580. Андрэй Лохач, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, настаўнік гісторыі і мастацтва

581. Людміла Пятніца, выпускніца гісфака БДУ, настаўніца гісторыі (на пенсіі)

582. Марина Масловская, учитель

583. Инна Борисевич, учитель

584. Максим Пивоваревич, учитель истории

585. Павел Чырун, настаунiк гiсторыi

586. Елена Буглова, учитель истории

587. Карина Галай, учитель

588. Аляксандра Васільева, настаўнік гісторыі

589. Алена Саўчук, настаўнік гісторыі

590. Аляксандр Кандраценя, настаўнік гісторыі

591. Паліна Карпека, настаўнік гісторыі

592. Кацярына Карашчук, настаўнік гісторыі

593. Вольга Падабед, настаўнік

594. Лізавета Ткачэнка, выкладчык гісторыі, экскурсавод

595. Натальля Муляронак, настаўнік гісторыі

596. Андрэй Молчан, настаўнік гісторыі, краязнаўца, выпускнік Гістарычнага факультэта БДУ

597. Зінаіда Цімошак, вышэйшая педагагічная адукацыя, настаўнік гісторыі на пенсіі

598. Вольга Грамыка, настаўнік гісторыі

599. Надзея Лiтвiновiч, выпускніца гiстарычнага факультэта БДУ, настаўнік гiсторыi

600. Павел Асіпенка, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ ім. М.Танка, настаўнік гісторыі

601. Таццяна Шпакоўская, настаўніца гісторыі на пенсіі

602. Кацярына Бець, настаўніца гісторыі

603. Олег Михеенко, преподаватель истории, выпускник истфака БГУ 1984 года

604. Уладысь Белы, настаўнік гісторыі

605. Павел Кісялёў, выпускнік факультэта гісторыі, камунікацыі і турызму ГрДУ, выкладчык гісторыі

606. Ларыса Казловiч, выпускнiца гiстарычнага факультэта БГУ, настаўнiца гiсторыi

607. Игорь Бирюков, учитель истории (1984-2005), выпускник факультета истории Института имени Иона Крянгэ, Молдова, Кишинев

608. Алена Родзіна, настаўніца гісторыі на пенсіі

609. Таццяна Арцёменка, настаўніца гісторыі

610. Валентина Ходина, учитель истории

611. Дзмітрый Кавальчук, выкладчык сацыяльна-гуманітарных навук

612. Таццяна Казак, выпускнік факультэта гісторыі ГрДУ, краязнаўца

613. Оксана Яценко, учитель истории

614. Сергей Шарай, учитель истории

615. Михаил Чумаков, историк, переводчик

616. Арцём Кашкараў, настаўнік гісторыі

617. Кацярына Якімчык, настаўнік гісторыі

618. Тэрэса Матусевіч, настаўніца гісторыі

619. Наталия Тригубович, преподаватель истории

620. Аляксандр Канецкі, выпускнік гістарычнага факультэта БрДУ, былы настаўнік гісторыі

621. Павал Мажэйка, выпускнік факультэта гісторыі і культуры ГрДУ імя Янкі Купалы (2000 г.), аўтар і вядучы дэбатаў гісторыкаў Усходняй Еўропы на BELSAT TV

622. Аляксандр Дзянісаў, выпускнік гістфака ГрДУ (1997), настаўнік гісторыі (1997-2007)

623. Міхаіл Чаркасаў, настаўнік гісторыі

624. Станіслава Ільянкова, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, настаўнік гісторыі

625. Алексей Канецкий, преподаватель истории, бакалавр

626. Сяргей Кужаль, настаўнік гісторыі

627. Сяргей Цупа, настаўнік гісторыі

628. Андрей Макарчук, учитель истории и обществоведения

629. Уладзімір Урбан, былы настаўнік геаграфіі, турыст, краязнаўца

630. Инесса Бычко, учитель

631. Валер Трафімовіч, гісторык

632. Наталія Тур, настаўніца

633. Дзяніс Анішчык, настаўнік гісторыі

634. Алексей Коропниченко, настаўнік гісторыі

635. Кацярына Захарава, настаўнік гісторыі

636. Юліана Маружэнка, выпускніца гістфака БДПУ імя Максіма Танка, настаўніца гісторыі і грамадазнауства

637. Генадзь Леаненя, настаўнік гісторыі

638. Вольга Саўчанка, выкладчык гісторыі, выпускніца гістфака БДУ

639. Ганна Нікалаева, выпускніца гістфака БДПУ імя Максіма Танка, настаўніца гісторыі і грамадазнаўства

640. Алеся Марыніч, настаўнік гісторыі

641. Лідзія Спаткай, краязнаўца, выкладчык

642. Міхаіл Рыбакоў, настаўнік гісторыі, краязнаўца

643. Аляксей Акінча, настаўнік гісторыі

644. Раман Калугін, настаўнік гісторыі

645. Вольга Кернажыцкая, настаўніца гісторыі

646. Аляксей Капачоў, настаўнік гісторыі

647. Юлія Федзяніна, гісторык, выкладчык гісторыі

648. Павел Кашкевич, учитель истории

649. Язэп Машкала, настаўнік гісторыі вышэйшай катэгорыі

650. Дзмітрый Мельнік, выкладчык гісторыі і сацыяльна-палітычных дысцыплін

651. Раман Слонім, настаўнік гісторыі, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ ім. М. Танка

652. Марына Шчэрба, настаўніца гісторыі

653. Яўген Лагуноў, настаўнік матэматыкі і інфарматыкі, вандроўнік па Беларусі і яе межамі

654. Кацярына Бець, выпускніца гiстарычнага факультэта БДПУ імя М. Танка, настаўніца гісторыі

655. Тамара Гайдук, настаўніца гісторыі вышэйшай катэгорыі

656. Галіна Гладкая, настаўніца гісторыі

657. Сергей Юталас, выпускник факультета истории БГУ, в прошлом учитель истории школы 160 г. Минска

658. Ліяна Рыбакова, настаўніца беларускай мовы і літаратуры

659. Марына Барысава, настаўніца роднай мовы і літаратуры, краязнаўца

660. Алена Дашкевіч, настаўніца беларускай мовы і літаратуры

661. Святлана Мазець, настаўніца беларускай мовы

662. Владислава Шпунтова, выпускница филологического факультета Витебского государственного университета, учитель белорусского языка и литературы, журналист

663. Святлана Шукшына, педагог

664. Дзяніс Жук, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, выкладчык дадатковай адукацыі

665. Марына Макарэвіч, выпускніца БДАМ, настаўнік па фартэпіана

666. Артур Цімашэнка, настаўнік фізікі

667. Александр Подгайский, учитель географии, окончил аспирантуру БГПУ имени Танка

668. Анастасия Боголюбская, педагог по фортепиано

669. Артур Манкус, философ, преподаватель философии и социальных дисциплин

670. Кацярына Коўган, настаўнiца беларускай мовы i лiтаратуры

671. Вольга Нікалаенка, настаўніца літаратуры

672. Ганна Аўдзеева, настаўнік рускай мовы і літаратуры

673. Светлана Миханчик, педагог

674. Галина Тычко, учитель литературы

675. Раiса Марчанка, фiлолаг, выкладчыца беларускай і рускай мовы і лiтаратуры з 1980 па 2020 гг.

676. Віктар Зайцаў, выпускнік БДПУ ім. М. Танка, педагог, міжнародны музыка

677. Наталля Цярэнцьева, выхавацель дашкольных устаноў і пачатковай школы

678. Марына Крыловiч, настаунiк матэматыкi

679. Таццяна Прозарава, выпускнiца факультэта ангельскай мовы МДЛУ, бакалавр гуманiтарных навук, выкладчык ангельскай i нямецкай мовау; выпускнiца БДЭУ, эканамiст па фiнансах

680. Дзмітрый Стош, выпускнік факультэта гісторыі БДПУ імя Максіма Танка

681. Павел Ятин, выпускник исторического факультета МГУ им. Ф. Скорины, научный сотрудник Литературного музея Петруся Бровки

682. Алег Кулеша, выпускнік факультэта гісторыі БрДПІ імя Пушкіна

683. Ягор Дунько, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

684. Аксана Колб, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

685. Фёдор Горбачёв, выпускник исторического факультета БГУ

686. Вольга Бромэн, выпускніца гістарычнага факультэта ГДУ імя Ф. Скарыны

687. Галіна Давідоўская, выпускніца гістарычнага факультэта БГПУ

688. Наталля Часавіціна, выпускніца факультэта гісторыі БДПУ імя М.Танка, былая настаўніца гісторыі

689. Зьміцер Захарэвіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

690. Иван Иванчиков, выпускник Историко-филологичекого факультета МГУ имени А.А. Кулешова

691. Людмила Козлова, выпускница исторического факультета БГУ

692. Уладзімір Радзюк, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

693. Аляксандр Паршанкоў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

694. Андрэй Мельнікаў, выпускнік факультэту гісторыі ГДУ

695. Ігар Іваноў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

696. Андрэй Калавур, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, дактарант Масарыкава Ўніверсітэта

697. Вадзім Сугойдзь, выпускнік факультэта гісторыі БДУ

698. Аляксандр Грэчка, выпускнік гiстарычнага факультэта БрДУ

699. Эдуард Галыня, выпускнік гістарычнага факультэта ВДУ імя П.М.Машэрава

700. Наталля Бесараб, выпускнік гістарычнага факультэта ВДУ імя П.М.Машэрава

701. Святлана Чакушка, выпускніца гісторыка-філалагічнага факультэта Полацкага дзяржаўнага універсітэта

702. Анастасія Коллінс, выпускнік факультэта гісторыі

703. Раман Ерашэня, выпускнік гістарычнага факультэта МаДУ ім. А.Куляшова

704. Валерый Караян, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

705. Людмила Мешкова, выпускница исторического факультета

706. Павел Бабкін, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

707. Артур Дамшэвіч, выпускнік гістарычнага факультэта ГрДУ, настаўнік

708. Анастасiя Бандаровiч, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДУ

709. Наталля Жук, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ ім. М. Танка

710. Алена Алёхна, выпускніца факультэта гісторыі БДУ

711. Михаiл Вайтовiч, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДУ, даследчык

712. Ганна Качанава, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, настаўнік гісторыі

713. Кацярына Ягорава, выпускніца гістфака БДУ

714. Аляксандр Жагалік, выпускнік гістфака БДУ

715. Елена Кухарчик, выпускница исторического факультета БГУ

716. Алена Рабая, выпускніца гістарычнага факультэта БрДУ

717. Анастасія Кайко, выпускніца факультэта гісторыі і культуры ГрДУ

718. Павел Пятроўскі, выпускнік гістарычнага факультэта БрДУ

719. Юлія Крыцкая, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

720. Дзмітры Бондараў, выпускнік гістфака

721. Георгій Вінакураў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

722. Уладзімір Носка, выпускнік гістфака ГрДУ

723. Дзмітры Мітрафанаў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

724. Вераніка Аўласенка, выпускніца гістарычна-філалагічнага факультэта ПДУ

725. Сяргей Фальковiч, выпускник гiстарычнага факультета БДУ

726. Вольга Калюцік, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ ім. М. Танка

727. Таццяна Лінчык, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ ім. М. Танка (1999 г.), настаўніца

728. Ирина Ивановна Максимук, выпускница факультета инновационной деятельности, экономики и финансов

729. Аляксандр Каралеў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

730. Антон Силич, выпускник БГАМ

731. Васіль Пашкавец, выпускнік гістарычнага факультэта ГрДУ (1993 г.), настаўнік гісторыі

732. Дзмітрый Крывашэеў, выпускнік гістфака БДУ

733. Валянціна Дваракова, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ ім. М. Танка

734. Дмитрий Масло, выпускник исторического факультета БГПУ им. М. Танка

735. Лiзавета Кляймёнава, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ

736. Iван Чуро, выпускнік гiстарычнага факультэта БДУ

737. Виталий Трахтенберг, выпускник БГУИР

738. Сяргей Ісаковіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

739. Яўген Лебедзь, выпускнiк ГрДУ

740. Дзмітрый Адамовіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, гісторык

741. Святлана Алесавец, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДУ

742. Филиппова Кристина, выпускник истфака БГУ

743. Валерий Заблоцкий, выпускник истфака

744. Андрей Харитонович, выпускник исторического факультета БГПУ им. М. Танка

745. Дзмітрый Варанецкі, выпускнік гістфака БДУ

746. Надзея Літвіновіч, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

747. Льянов Кирилл, историк, выпускник исторического факультета БГУ

748. Мария Лизарева, выпускница исторического факультета

749. Павел Амяльковіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

750. Аляксей Валодзька, выпускнік факультэта гісторыі МДПУ ім. М. Танка

751. Ірына Казлоўская, выпускніца факультэта гісторыі БДУ

752. Кірыл Льянаў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

753. Дзмітрый Еўстратаў, выпускнік факультэта гісторыі МДУ імя А.А.Куляшова

754. Сяргей Савасцінкевіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ

755. Ягор Купа, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ імя Максіма Танка

756. Аляксандар Прудзіла, выпуснік гісторыка-педагагічнага факультэта ГрДУ (1978), дацэнт кафедры псіхалогіі і педагогікі ГрДМУ на пенсіі

757. Елена Кудренок, выпускница БГУ

758. Міхаiл Вайтовiч, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДУ, даследчык

759. Таццяна Фёдарава, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

760. Павел Лашкевіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

761. Зміцер Гусакоў, выпускнік гістарычнага факультэта ГГУ ім. Ф. Скарыны, краязнаўца

762. Мікалай Карташэвіч, выпускнік гісторыка-філалагічнага факультэта ГДУ ім. Ф. Скарыны

763. Алена Волах, выпускнік гісторыка-філалагічнага факультэта Полацкага дзяржаўнага універсітэта

764. Алесь Лапо, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

765. Васіль Прымака, выпускнік факультэта гісторыі

766. Андрэй Лясняк, выпускнік гiстарычнага факультэта БрДУ

767. Таццяна Яцкевіч, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, экскурсавод

768. Руслан Гуркоў, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДПУ iм. М. Танка

769. Ірына Цвяткова, выпускніца гістарычнага факультэта ГДУ ім. Ф. Скарыны 2017 году

770. Мария Кузнецова, выпускница исторического факультета БГУ

771. Елена Глинник, выпускница исторического факультета БГПУ

772. Кірыл Льянаў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

773. Andrei Kats, Graduate of the Department of History

774. Настасся Упіт, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ ім. М.Танка, настаўнік гісторыі

775. Вольга Аўласка, выпускніца гістфака БДУ

776. Дзмітрый Сямейка, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, пераможца Рэспубліканскай алмпіяды па гісторыі ў 2008 г.

777. Дзяніс Коўган, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

778. Аляксандр Лянкевіч, выпускнік гістарычнага факультета БДУ

779. Максім Мяснікоў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ, архівіст

780. Алена Данько, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

781. Настасся Міненка, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

782. Святлана Душэвiна, выпускніца гісторыка-філалагічнага факультэта Полацкага дзяржаўнага універсітэта

783. Сяргей Помазаў, выпускнiк гiстарычнага факультэта БДПУ iм. М. Танка

784. Елена Разуева, выпускник факультета истории ГГУ Ф. Скорины

785. Аляксандр Ванчанка, выпускнік ФІДК, кафедра музеязнаўства БДУК

786. Серж Якавец, выпускнік гістфака БДУ

787. Антон Кошчанка, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

788. Алексей Крук, выпускник исторического факультета

789. Кирилл Ботяновский, выпускник исторического факультета БГУ

790. Дар'я Сакалоўская, выпускнік факультэта гісторыі БДУ, кандыдат паліталогіі Вышэйшай Школы Эканомікі

791. Ігар Гайдук, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

792. Юлия Юзефович, выпускница факультета истории

793. Вадзім Верабей, выпуснік гістарычнага факультэта БДУ

794. Алёна Бычко, выпускнік гістарычнага факультэта МГУ імя А. Куляшова

795. Сяргей Агіевіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

796. Дзяніс Кобрусеў, выпускнік Гістарычнага факультэта БДУ (2010 г.)

797. Віталь Сідарук, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

798. Аляксей Талмачоў, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ, гід

799. Валянцiна Казьмiна, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ

800. Андрэй Клютчэня, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

801. Павел Дубин, выпусник ФЗО "БГУКИ", специальность музеевед

802. Елена Иванова, выпускник ГрГУ

803. Алексей Тамашов, выпускник лицея историко-иностранного профиля

804. Леанід Суржэнка, выпускнік факультэта гісторыі і культуры ГрДУ ім. Я. Купалы, настаўнік гісторыі

805. Николай Подоляк, выпускник исторического факультета БГУ

806. Яўген Батура, выпускнік аддзялення найноўшай гісторыі Беларускага калегіюма (2016), вядучы інжынер

807. Васіль Палякоў, выпускнік гістарычнага факультэта Гомельскага дзяржаунага універсітэта імя Ф.Скарыны

808. Дзіяна Серадзюк, выпускніца аддзялення Найноўшай гісторыі Беларускага калегіюма

809. Валянцін Якубоўскі, выпускнік факультэта гісторыі БДПІ імя М.Танка

810. Алена Сарока, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ імя Максіма Танка

811. Таццяна Руцкая, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

812. Міхаіл Фяськоў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

813. Кацярына Левановіч, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

814. Юры Левановіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

815. Аляксандр Чачура, выпускнік факультэта гісторыі БДПУ

816. Дзмітрый Саўчук, выпускнік фальтэта гісторыі БДУ

817. Кацярына Турбан, выпускніца факультэта гісторыі БДПУ ім. М. Танка

818. Владимир Гром, выпускник истфака БГПУ им. М.Танка 1985 г.

819. Яўгенія Шчэрбакова, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ ім. М. Танка, настаўнік гісторыі

820. Катерина Кирильчик, выпускница исторического факультета БГПУ, преподаватель

821. Юлия Жегарис, выпускница исторического факультета БГУ

822. Алеся Кананчук, выпускніца гістарычнага факультэта БДПУ

823. Андрэй Мілаш, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

824. Алена Саід, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

825. Ксенія Кацуба, выпускніца гістарычнага факультэта ГДУ ім. Ф. Скарыны

826. Александр Кувшинов, выпускник факультета истории

827. Алла Матвеева, выпускница исторического факультета БГУ, архивист

828. Андрэй Кавалёў, выпускнік факультэта гісторыі

829. Татьяна Крихтова, выпускница факультета истории БГУ (2010 г.)

830. Яўген Сашко, выпускнік факультэта гісторыі БрДУ

831. Алеся Кленовская, выпускница исторического факультета БГУ (2004 г.)

832. Павел Зяленка, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

833. Аляксей Крагельскі, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ імя Максіма Танка

834. Григорий Сычёв, выпускник исторического факультета БГУ (2004 г.)

835. Вадзім Старун, выпускнік гістарычнага факультэта БрДУ

836. Арцём Макаранка, выпускнік факультэта гісторыі Казанскага дзяржаўнага ўніверсітэта

837. Андрэй Расафонаў, выпускнік гістарычнага факультэта БрДУ імя А.С. Пушкіна

838. Георгій Пракаповіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

839. Іван Румчык, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

840. Уладзімір Літвіновіч, выпускнік факультэта гісторыі

841. Мікалай Саколік, выпускнік факультэта гісторыі і культуры ГрДУ

842. Дар'я Тарасюк, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ, настаўніца гісторыі

843. Алег Квач, выпускнік гістфака БДУ

844. Сняжана Бачурына, выпускніца факультэта гісторыі БДУ (2001 г.)

845. Олеся Шунаева, выпускница исторического факультета ГГУ им. Ф. Скорины

846. Яніна Мілаш, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

847. Валянцiна Казьмiна, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ

848. Святлана Піскун, выпускнік аспірантуры гістарычнага факультэта БДУ

849. Арцём Наварай, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

850. Уладзімір Шэляг, выпускнік гістарычнага факультэта БрДУ

851. Анастасия Ежова, выпускник исторического факультета ГГУ им. Ф. Скорины

852. Ганна Халадзiлiна, выпускнiца факультэта гiсторыi ГДУ iмя Ф. Скарыны

853. Алег Шупейка, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

854. Антось Жылко, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

855. Настасся Уткіна, выпускніца гісторыка-філалагічнага факультэта ПДУ

856. Светлана Матвиевич, выпускница исторического факультета ВГУ им. П.М. Машерова

857. Ірына Малчанава, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

858. Алексейм Зубковский, выпускник исторического факультета БГУ

859. Лiзавета Гусева, выпускнiца гiстарычнага факультэта ГДУ iмя Францыска Скарыны

860. Яўген Новiк, выпускнік факультэта гісторыі Брэсцкага Дзяржаўнга Універсітэта імя А. С. Пушкіна

861. Иван Дерман, выпускник факультета истории и культуры ГрГУ

862. Сяргей Нікіцюк, выпускнік факультэта гісторыі БрГУ імя Пушкіна

863. Дар'я Палынская, выпускніца гісторыка-філалагічнага факультэта ПДУ

864. Ігар Чарнякевіч, выпускнік факультэта гісторыі ГрДУ

865. Кацярына Кірэенка, выпускніца факультэта гісторыі Беларусі ГДУ імя Францыска Скарыны

866. Аляксандр Станевiч, выпускнік гістфака БДПУ імя Максіма Танка

867. Владислав Лущинский, выпускник исторического факультета БГПУ (2011)

868. Алеся Кляноўская, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ (2004г.)

869. Ганна Шаруба, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ (2014)

870. Міхаіл Адамовіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

871. Міхал Фяськоў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

872. Аляксей Забела, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

873. Духаменка Уладзiслаў, выпускнiк ГрДУ

874. Аліна Коўшык, выпускніца факультэту гісторыі ГрДу

875. Молаш Ганна, выпускнiк гiстфаку БДУ

876. Ігар Сахараў, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ

877. Дзмітрый Манковіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ (1995 г.)

878. Юлiя Мельнiк, выпускнік факультэта гісторыі БДУ (магiстратура)

879. Сивкова Татьяна, выпускник факультета история и иностранный язык ГрГУ им. Я.Купалы

880. Антон Ермалёнак, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

881. Купа Ягор, выпускнік факультэта гісторыі БДПУ імя Максіма Танка

882. Таццяна Дабрыян, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

883. Дзмiтрый Рашчынскi, выпускник факультэта гiсторыі БДУ

884. Вадзім Таранка, выпускнік ГрДУ

885. Вольга Янкоўская, выпускнік факультэта гісторыі БДУ

886. Яўген Мяцеліца, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

887. Кацярына Барадай, выпускніца факультэта гісторыі ГДУ ім. Ф. Скарыны, перакладчык

888. Сяргей Ляпіч, выпускнік гістарычнага факультэта МДПУ

889. Алена Каховіч, выпускніца гістарычнага факультэта БрДУ

890. Алена Гнядзько, краязнаўца

891. Александр Кравченко, выпускник исторического факультета ГГУ

892. Таццяна Заяц, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

893. Уладзімір Лапцэвіч, выпускнік гістарычнага факультэта Магілеўскага дзяржаўнага педінстытута ім. А. Куляшова

894. Ганна Александровіч, выпускніца гістарычнага факультэта МГУ ім. А. Куляшова

895. Татьяна Никитенко, выпускница исторического факультета БГУ

896. Андрэй Нагдалян, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

897. Ілля Банцэвіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

898. Дар'я Дудзіна, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ (1999)

899. Аліна Субач, выпускнік факультэта гісторыі

900. Дмитрий Марголин, выпускник факультета Управление и права АУПП РБ

Заяву ўжо падпісалі:
901. Аляксей Пушкароў, выпускнік гістфака БДПУ iмя Максiма Танка

902. Вадим Сехович, выпускник исторического факультета БГУ

903. Виктория Станкевич, выпускница факультета истории, коммуникации и туризма ГрГУ

904. Наталля Сімановіч, выпускніца факультэта гісторыі і рэлігіязнаўства БДПУ

905. Александра Дмитриева, выпускница исторического факультета МГПИ им. А. Кулешова

906. Кацярына Гардзеева, выпускніца гістарычнага факультэта ГрДУ

907. Святлана Кастэнка, выпускніца факультэта гісторыі ГДУ імя Ф. Скарыны

908. Александра Дмитриева, выпускница исторического факультета МГПИ им А.Кулешова

909. Аляксей Міхайлаў, выпускнік гістарычнага факультэта ВДУ імя Машэрава (2006)

910. Григорий Трофименков, выпускник исторического факультета БГУ

911. Міхаіл Сіняўскі, гістфак БДУ

912. Дар'я Ільініч, выпускніца гістфаку БДУ

913. Рагнеда Лялькова, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

914. Святлана Жолудзь, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДПУ

915. Святлана Гулевіч, выпускніца факультэта культуралогіі і мастацтвазнаўства Беларускага Дзяржаўнага Ўніверсітэта Культуры і Мастацтва

916. Аляксей Журавель, выпускнік факультэта гісторыі БДУ

917. Кузьма Владимир, выпускник факультета истории ГрГУ

918. Святлана Мілюціна, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

919. Аляксандр Пуставітаў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

920. Таццяна Лапухіна, выпускніца факультэта гісторыі БДУ

921. Таццяна Дзмітрыева, выпускніца гісторыка-філалагічнага факультэта Даўгаўпілскага ўніверсітэта

922. Марина Мелешкевич, исторический факультет БГУ

923. Веранiка Бебех, выпускнiца гiстарычнага факультэта БГПУ М. Танка

924. Игорь Закревский, выпускник исторического факультета БГУ

925. Андрэй Барабаш, выпускнік факультэта міжнародных эканамічных адносінаў БДЭУ

926. Игорь Мясковский, выпускник факультета истории БГУ

927. Віталь Спявак, выпускнік факультэта гісторыі БДУ

928. Святлана Пагарэлава, выпускніца факультэта гісторыі БДУ

929. Надзея Левіна, выпускніца гістфака БДУ

930. Аляксандр Кабунiн, выпускiк факультэта «Гiсторыя. Сацыяльна-палiтычныя дысцыплiны» БДПУ

931. Валентина Ходина, выпускница исторического факультета БГПУ им. М.Танка

932. Вольга Дзямідовіч, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

933. Мікалай Брагін, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

934. Руслан Осетров, выпускнік факультэта гісторыі і замежных дысцыплін

935. Ганна Вязоўская, выпускніца гістфака БДУ

936. Аляксандр Шулякоўскі, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

937. Васіль Бераснеў, выпускнік гістфака БДУ (1972 г.)

938. Аляксей Парошын, выпускнік гістарычнай канцэтрацыі Public History ў European College of Liberal Arts in Belarus

939. Ганна Рошчынская, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

940. Валянцiна Мiлаш, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДУ(1995)

941. Кацярына Падымака, выпускніца факультэта гісторыі ВДУ ім. П.М. Машэрава

942. Виталий Нессон, выпускник факультета истории и культуры ГрГУ

943. Вера Токер, выпускница исторического факультета БГПУ им. М. Танка

944. Максім Гацак, трохразовы прызёр рэспубліканскіх алімпіяд па гісторыі, стыпендыят прэзідэнцкага фонду, выпускні ФМБК БДЭУ

945. Татьяна Расолько, выпускница исторического факультета БГУ

946. Вольга Бобер, выпускніца факультэта гісторыі БДУ

947. Лідзія Кукуць, выпускніца факультэта гісторыі БДУ

948. Александр Кириков, выпускник факультета истории ГГУ им. Ф. Скорины

949. Мікалай Пуцята, выпускнік гістарычнага факультэта МДУ імя А. Куляшова

950. Таццяна Рудакоўская, выпускніца факультэта гісторыі БДПУ ім. М. Танка

951. Крысціна Пульманоўская, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

952. Арцём Пульманоўскі, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

953. Таццяна Рудкоўская, выпускніца ГГУ ім Ф. Скарыны

954. Раман Кудрын, выпускнік факультэта гісторыі БДПУ ім. М. Танка

955. Вольга Нікіцюк, выпускніца факультэта гісторыі і культуры ГрДУ

956. Юрий Шишло, выпускник исторического факультета МГПИ им. Горького

957. Любовь Копач, выпускница исторического факультета Белорусского государственного университета

958. Михаил Левковец, выпускник филологического факультета по специальности "русский язык и литература, история" МГПУ им. И.Шамякина

959. Инна Крицкая, выпускница факультета истории

960. Фёдар Алёхна, выпускнік кафедры гісторыі Беларусі і музеязнаўства Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў

961. Аляксей Малашчанка, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ (2004 г.), настаўнік гісторыі 2004-2008 гг.

962. Андрэй Быкоўскі, выпускник Санкт-Петербургской государственной консерватории по специальности оперный певец

963. Таццяна Лапухіна, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

964. Вольга Дубовiк, выпускнiца гiстарычнага класа лiцэя БДУ, а таксама выпускнiца юрфака БДУ

965. Максім Аверын, выпускні гістарычнага факультэта БДПУ

966. Сяргей Макарэвіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

967. Аляксей Цімохаў, выпускнік факультэта гісторыі МГПУ

968. Дзмiтрый Мельнiк, выпускнiк гiстарычнага факультета БГПУ iмя Максiма Танка

969. Віялета Цімчанка, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

970. Аляксандр Сляпцоў, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

971. Алег Кулеша, выпускнік гістарычнага факультэта БрДПІ імя Пушкіна

972. Андрэй Касцюк, выпускнік гістарычнага факультэта БДПУ імя Максіма Танка

973. Юлiя Барбалат, выпускнiца гiстарычнага факультэта БДПУ iмя М. Танка (2007 г.)

974. Андрэй Крыцкi, выпускник гiстарычнага факультета БрДУ iмя А. С. Пушкiна

975. Веранiка Патоцкая, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

976. Мікалай Бортнік, студэнтр гістарычнага факультэта БДУ

977. Алена Афанасенка, студэнтка гістарычнага факультэта БДУ

978. Валерыя Мурашка, студэнтка гістарычнага факультэту БДУ

979. Міхаіл Масалевіч, выпускнік гістарычнага факультэта БДУ

980. Атрошкин Илья, выпускник исторического факультета ВГУ им. Машерова, факультет социально-политических дисциплин

981. Егор Малыженков, выпускник исторического факультета Педуниверситета имени Максима Танка

982. Радзівон Колас, студэнт

983. Дзмітрый Рытараў, студэнт

984. Арсеній Дзядок, студэнт

985. Мікіта Лагоцін, студэнт-гісторык

986. Вадзім Гальцоў, студэнт гістфака БДУ

987. Лізавета Адамушка, студэнтка гістарычнага факультэта

988. Уладзислау Цiхановiч, студэнт БДУIР

989. Александр Музыченко, студент

990. Александр Почебут, студент

991. Павел Вялічка, БНТУ

992. Владислав Бурко, студент

993. Крысціна Сіліч, студэнт-гісторык

994. Артём Дернаковский, студент

995. Денис Лукьяненко, студент исторического факультета БГУ

996. Александра Валент, студентка исторического факультета БГУ

997. Сяргей Грыцук, студэнт гістарычнага факультэта БДУ

998. Даніла Нікіфараў, студэнт гістарычнага факультэта БДУ

999. Данііл Каранкевіч, студэнт гістарычнага факультэта БДУ

1000. Вольга Корсун, грамадская дзеячка, журналістка, рэдактарка гістарычнай праграмы на тэлеканале "Белсат"

1001. Александр Гурьев, выпускник МГЛУ

1002. Артем Ворса, выпускник МГЭИ

1003. Людмила Якушева, выпускник БГТУ

1004. Виктория Ермакович, выпускница БГУФКиС

1005. Сяргей Панасенка, выпускнік БНТУ

1006. Валентин Калиниченко, выпускник юридического факультета ВГУ им. П.М. Машерова

1007. Марина Кварснес, выпускница БСУИР

1008. Святлана Казлоўцава, выпускніца факультэту беларускай філалогіі і культуры БДПУ ім. Танка

1009. Ігар Леднік, адказны сакратар Міжнароднага камітэта "За Будапешцкі мемарандум!"

1010. Юлія Міцура, выпускніца філасоўска-эканамічнага факультэта БДУ

1011. Ян Новик, выпускник факультета социально-экономических наук

1012. Аляксандра Сосна, мастачка

1013. Уладзіслаў Рута, архітэктар-рэстаўратар

1014. Канстанцін Прусаў, выпускнік Беларускай Акадэміі Мастацтваў (2006г), аддзяленне "Мастацтвазнаўства"

1015. Илья Гичко, выпускник БГУ

1016. Ганна Філіпёнак, мастак

1017. Валерый Пазнякевіч, выпускнік філалагічнага факультэта БДУ. Паэт-бард

1018. Людмила Шайковская, БГУКИИ

1019. Людмила Парахина, художник-дизайнер

1020. Алексей Николайчик, высшее образование по специальности менеджмент в туризме

1021. Святлана Смашнова, выпускнiца фiлалагічнага факультэта БДУ, беларуская мова і лiтаратура

1022. Аксана Аракчэева, мастак

1023. Юрий Раильченко, художник-керамист

1024. Элла Сможевская, мастачка

1025. Аляксей Макаранка, выпускнік БГАТУ

1026. Марыя Матох, выпускнiца ўнiверсiтэту культуры i мастацтва, настаўнiк класа гiтары

1027. Таццяна Ваданосава, выпускніца філфаку БДУ (1997)

1028. Ірына Станкевіч, выпускніца факультэта сацыякультурных камунікацый БДУ

1029. Дзмітрый Цацарэнка, выпускнік гуманітарна-эканамічнага факультэта БелДУТ

1030. Наталля Буракоўская, выпускнік факультэта народнай культуры БДПУ

1031. Анатоль Кудласевіч, выпускнік Літаратурнага інстытута ім. А.М.Горкага

1032. Алена Сцяпанава, выпускнік журфака БДУ

1033. Святлана Карытка, выпускніца БДУ ФПМ, унучка Мінскіх падпольшчыкаў

1034. Татьяна Синявская, БГУ, факультет журналистики

1035. Ілья Арцюх, вучань 11 класа

1036. Таццяна Якімовіч, выпускнiк факультэта народнай культуры БДПУ

1037. Алесь Малчанаў, актор

1038. Дина Ермоленко, выпускница БГПУ им. М.Танка, факультет естествознания

1039. Валянцін Конан, выпускнік факультэта прыродазнаўства БДПУ, настаўнік біялогіі і геаграфіі, відэаблогер

1040. Аляксей Скрыпаль, выпускнік факультэта міжнародных зносін Акадэміі Кіравання

1041. Ольга Шаргу, графический дизайнер

1042. Ніка Ракіціна, пісьменніца

1043. Ксенія Ігнатава, архітэктар

1044. Сяргей Кемяжук, выпускнік факультэта мастацтваў ГрДУ

1045. Ірына Хатынюк, выпуснкіца філалагічнага факультэта БрДУ імя А.С. Пушкіна

1046. Наталля Елісеева, выпускніца факультэта беларускай філалогіі і культуры БДПУ імя М. Танка

1047. Глеб Лабадзенка, журналіст





Падпісаць заяву
Імя
Прозвішча
Навуковая ступень
напрыклад: кандыдат гістарычных навук, выпускнік факультэта гісторыі і культуры ГрДУ, настаўнік гісторыі, краязнаўца
E-mail
Email не трапіць у публічны доступ
Made on
Tilda